İnternet Güvenliği ve Kriptografi

İnternetin hızlı yükselişi, dijital alemde güvenlik araçlarını gerekli kıldı. Gerçek hayatın aksine sanal ortamda bir çok güvenlik mekanızması etkisini yitiriyor. Örneğin her köşe başına bir kontrol noktası kuramıyorsunuz, kursanız dahi etkili olamıyorsunuz. Bu yüzden şifreleme, dijital imza ve benzeri yeni teknolojilerin kullanımı elzem.

İnternet üzerinden her hangi bir veri transfer edilirken, bunun başkaları tarafından görülme olasılığı her zaman var. Nasıl güvenli telefon hatları kurmak pahalı ve zahmetli ise, bu olasılığı ortadan kaldırmak da aynı şekide pahalı ve zahmetli. Bu yüzden şifreleme teknolojilerinde genellikle kartlar açık oynanıyor.

Kartların açık olduğu bu sistemde (açık anahtarlı şifreleme) güvenliği sağlamak amacıyla günümüz bilgisayarları tarafından çözülmesi kolay olmayan matematik problemleri kullanılıyor. Bunlardan en popülerleri ise şunlar: Çarpanlara ayırma, ayrık logaritma, eliptik eğri aritmetiği. Önümüzdeki günlerde bu problemlerden ve daha genel olarak kriptografiden bahseden yazılar paylaşmayı düşünüyorum.

Bu yazı Kriptografi içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s